Styrk din ledelse af ledere


Styrk din ledelsesstil, ledelseskompetencer og ledelsesredskaber, når du skal lede andre ledere. På dette forløb er vi ikke er bundet af en fast uddannelsesdagsorden, men kan reflektere, diskutere og sparre med hinanden ind i egen hverdag og ledelsesrum.  

Vi griber de helt aktuelle udfordringer, emner og opgaver, du har som leder af ledere. 

Om uddannelsen

Dato 17. sep. 2025 – 16. jan. 2026
Varighed 4 dage
To sparringssamtaler af en times varighed.
Sted Skanderborg Park
Målgruppe
Leder
18.900 kr.
24.570 kr. for ikke-medlemmer.
Hertil kommer ophold og forplejning.
Koordinator Louise Kirch Svendsen
8993 3270 / lks@finansudd.dk
Underviser Tanja Nielsen

At være leder af ledere adskiller sig på flere måder fra ledelse af medarbejdere. Det handler blandt andet om, at det strategiske ansvar er vokset, samtidig med at ledelsesudøvelsen på sin vis bliver mere indirekte. Det bliver afgørende vigtigt at kunne påvirke og motivere sine ledere og organisation, uden dog at have det direkte og tætte samarbejde med medarbejdere og dem, man er leder for. Samtidig er beslutninger og udfordringer ofte mere komplekse, da de involverer flere niveauer af ledelse og større dele af organisationen.

Du får lejlighed til, sammen med andre ledere af ledere, at blive endnu klogere på din lederrolle og udvikle dig som leder for ledere.

Vi arbejder blandt andet med spørgsmål som:

  • Hvordan finder jeg gode måder at praktisere ledelse sammen med de ledere, jeg er leder for?
  • Hvad er der egentlig brug for, at jeg fokuserer på, når jeg skal samle et ledelsesteam?
  • Hvordan skaber vi i lederteamet den rette flyvehøjde i vores samarbejde?
  • Hvordan etablerer jeg tilpas balance mellem drift og udvikling af mit/mine lederteam(s)?
  • Og hvordan lykkes jeg egentlig med at udvikle, motiverer, udfordre og sikrer resultatskabelse for mine ledere?

Besvarelsen af spørgsmålene er af fundamentalt afgørende betydning for at finde vej og godt fodfæste i opgaven med at lede andre ledere. Se opbygningen og mere om indholdet på forløbet her

Du får også et udviklende forum

Forløbet er for ledere af ledere, der ønsker at skærpe og tilpasse sine kompetencer til den særlige opgave, det er at lede ledere. Deltagerne har typisk lederuddannelse med fra anden sammenhæng (dog ikke et krav) og er nu optaget af at indgå i et udviklende forum sammen med andre ledere af ledere.  

Datoer

De to sparringssamtaler afholdes den 27. - 28 august 2025 og 24. - 25. februar 2026. Du indkaldes, når vi nærmer os. 

27. august – 28. august 2025: Sparringssamtale 1 time (Online)

17. september – 18. september 2025: Modul 1: Ledelse af ledere (Skanderborg Park)

4. november 2025: Modul 2: Ledelse af ledere (Skanderborg Park)

16. januar 2026: Modul 3: Ledelse af ledere (Skanderborg Park)

24. februar – 25. februar 2026: Sparringssamtale 1 time (Online)

Datooversigt PDF